سفارش تبلیغ
صبا ویژن

مشاوره روانشناسی خانواده مشاورانه

این وبلاگ با هدف ترویج فرهنگ مشاوره به صورت رایگان در اختیار هموطنان عزیز قرار داده شده است

دروغگویی در مردان برخی از مردها اعتقاد دارند که نباید به همسر خود واقعیت را بگویند و فکر می‌کنند که با دروغگویی می توانند همسر خود را قانع کنند و به قول معروف آنها را گول بزنند ولی در بیشتر موارد این موضوع به نتیجه نامطلوب نمی رسد و موجب اختلاف شدید خانوادگی خواهد شد.

در این که مردان مثل زنان آن قدر با ظرافت به دروغ گفتن نمی پردازند که دروغ شان به طور دائم پنهان بماند و زنان نیز به خاطر دروغ گفته شده از طرف همسرانشان دلخور خواهند شد . از طرفی زنان به علت احساسات لطیف خود زودرنج تر از مردان می باشند و آنان با تلنگری کوچک روحیه شان به هم می‌ریزد و حالت افسردگی و اضطراب در چهره آنها به خوبی دیده خواهد شد . زن و مردان برای بیان کردن بیاناتشان باید دقت فراوانی را داشته باشد. به دروغ هایی که مردان که به همسرانشان بیان می‌کنند اشاره شده است که شامل موارد زیر می‌شود:

1. بیشتر مردان از اینکه احساس می کنند که زنان تحمل شنیدن دروغ را دارا نمی باشند به راحتی دروغ بیان می‌کند که شاید دروغ‌گویی آن‌ها فقط به دلیل ناراحت نکردن همسر خود باشد ولی این را بدانند که هر چه قدر هم همسرشان از بیان واقعیت نگران می شود . ولی بهتر از گفتن دروغ می باشد به دلیل اینکه روزی واقعیت فاش خواهد شد و آن زمان می باشد که دنیا در مقابل چشمان زن و شوهر سیاه می‌شود و کار به جاهای باریک کشیده می شود ، پس اجازه ندهید که اینگونه بشود. ولی یک پیشنهاد برای زنان در صورتی که احساس کردید همسرتان به دلیل مصلحت زندگی اش به شما دروغ گفته و این دروغ تاثیر چندانی در شرایط زندگی زناشویی شما و عشق و محبت میانتان ندارد پس بهتر می باشد که به روی خود نیاورد و از کنار آن بگذرید و اطمینان داشته باشید که همسرتان متوجه می شود و شرمنده شما خواهد شد. 2. تعریف و تمجید کردن را در عوض دروغ نزنید .

برخی از مردم فکر می‌کنند که اگر از همسرشان به تعریف کردن بپردازند دچار دروغگویی شده اند و اگر این موضوع را دروغگو فرض می کنیم بهتر می باشد به این دروغ گوئی ادامه بدهید به دلیل اینکه همسرش از تشویق و تحسین شما خشنود شده و به زندگی امیدوارتر می شود و با نیرو و انرژی فراوانی به زندگی خود ادامه خواهد داد .

به طور مثال در مقابل خانواده خودتان آغاز به تعریف از همسرتان بکنید . کفش‌هایش را جلوی پای او جفت کنید و برایش میوه به پوست کندن بپردازید و حتی اگر تصور می‌کنید تمام این کارها را از روی دروغ انجام می دهید با انجام دادن چنین کاری نزد خانواده‌تان نتیجه اش را مشاهده خواهید کرد و همسرتان پروانه وار به دور شما خواهد چرخید . احترام دو صد چندان به شما می گذارد و بنابراین ارزشش را دارد که دست به چنین دروغی را بزنید. 3. برخی از مردان سیاست خوبی را در زندگی خود دارند که آنها بدون اینکه خود را درگیر کارخانه بکنند به خوبی با همسرشان رفتار می کنند و خود را درگیر کمک به او می کند که او واقعا احساس می‌کند همسرش در کارهای خانه او را همراهی کرده است .

البته بد نمی باشد که همسرانتان را کمک کنید و دست یاری به آنها بدهید که زندگی یعنی همکاری کردن و همیاری و هنگامی که مهمانی به خانه شما می آید بر روی صندلی ننشینید و به همسرتان به دستور دادن بپردازید در ظاهر هم که شده به او یاری بدهید و حتی از نظر لفظی به طور مثال بیان کنید کمک می خواهید. من در انجام هر کاری آماده می باشم. همچنین بر روی صندلی بنشینید و با دوستانتان مشغول گفت و گو کردن بشوید و هر چند وقت یک بار او را به صدا زدن بپردازید و از او سوال کنید که بیایم کمکت کنم که این نوع دروغگویی نیز می‌تواند تاثیر موثری بر همسرتان بگذارد و در مقابل مهمان ها سربلندبشود.

4. برخی از مردان در مقابل غر زدن زنانشان مجبور به بیان کردن دروغ‌هایی خواهند شد که در انجام دادن و برآورده کردن آنها ضعیف می باشند که به این چنین زنان باید بیان کرد که هیچ وقت همسر خود را تحت فشار قرار ندهید و از او درخواست های نشدنی نخواهید. مردی که زیر بار فشار سخن‌های همسرش باشد دست به دروغ گفتن می زند و به همسرش وعده‌هایی خواهد داد که خودش هم می‌داند از عهده آنها بر نخواهد آمد ولی به خاطر سکوت همسرش و پیشگیری کردن از کشمکش و جنگ اعصاب به دروغگویی مجبور می‌شود . در اینجا زن مقصر می باشد که او موجب این دروغ شده است که هر زنی باید موقعیت همسر خود را بداند و قبل از آن از همسرش توقعی نداشته باشد که غرور و شخصیت مرد نباید زیر پا لگدمال شود.

یک زن باید همسرش را آنقدر به آن علاقه داشته باشد که اگر زندگی کمی و کاستی ایجاد شد همراه و در کنار همسرش با مشکلات به دست و پنجه نرم کردن بپردازد. نه اینکه موجب لاف زنی و اغراق گویی و دروغگویی در همسر خود بشود.

5. مردان برای این که در مقابل همسر خود به قول معروف کم نیاورند تلاش می‌کنند که به دروغ گفتن بپردازند و برخی از زنان این عادت را دارند که مزایای مردانه دیگر را به رخ همسر خود بکشند به طور مثال بیان می‌کنند که شوهر دوستم مرد بسیار شجاعی می باشد و یا اینکه بسیار دست و دلباز می باشد و تمام مال و اموال خود را در اختیار همسر خود قرار داده است که مرد ها به این موضوع حساسیت نشان خواهند داد . آنها علاقه ندارند که همسرشان مرد دیگری را برتر از او مشاهده کنند شاید یک حس حسادت ناخودآگاه باشد که زنان باید به این حس اهمیت بدهند که برخی اوقات مردان در مقابل تمجید همسرشان از مرگ دیگر به گفتن دروغ هایی خواهند پرداخت به طور مثال بیان می کنند.

امروز در خیابان با پسری جوان هیکل مندی به دعوا کردن پرداخته ام و او را به شدت زدم که او چنین دروغی را به همسرش بیان می‌کند تا تظاهر کند که او هم شجاع می باشد. زنان نباید فضایی را ایجاد کنند که همسرشان را وادار به دروغ های شاخدار بکند . هر شخصی یک حالت و دارای یک روحیه به خصوصی می باشد و شما نباید شوهر خود را با مرد دیگری به مقایسه کردن بپردازید بلکه او را همان طور که می باشد به آن علاقه داشته باشید.

همانطور که مشاهده می کنید برخی از دروغ‌ها بار منفی و برخی اوقات هم بار مثبت دارا می باشند و البته یک زن و شوهر باید واقعیت گرا باشند و در هر موقعیتی راستگویی را سرلوحه زندگی خود قرار بدهند و حتی اگر در زمان گذشته اتفاق ناگواری دارا بوده اند مانند دوست حقیقی واقعیت را بیان کنند . در زندگی زناشویی بازگو کردن واقعیت بهتر از این می باشد که به دلخوری منجر بشود که ارزش و اهمیت ندارد و البته همانطور که گفته شد برخی اوقات دروغ در زندگی موجب به وجود آمدن اعتماد به نفس در شخص مقابل خواهد شد و او را به زندگی امیدوارتر می کند.

بنابراین زن و شوهر باید در زندگی به صورت محتاطانه به عمل کردن بپردازند و در جهت به وجود آوردن یک زندگی محکم و استوار تلاش و کوشش خود را به کار ببرند.

منبع: وبلاگ مشاوره خانواده تخصصی